Zpět na Sběr informací

OSVČ, nebo s.r.o. –⁠ jaká forma podnikání je pro vás nejvýhodnější?

24.06.2022 13:14:46
Máte nápad, plán i odvahu, jste připraveni vrhnout se do podnikání, ale přemýšlíte, jakou formu pro začátek zvolit? Jestli se stát OSVČ, nebo si rovnou založit vlastní “eseróčko”? Podívejte se na výhody a nevýhody jednotlivých právních forem, které pro nás připravili odborníci z advokátní kanceláře eLegal, a udělejte si jasno v tom, jaká forma je právě pro vás tou nejlepší cestou.

Pojďme začít se základními informacemi

OSVČ

Pokud zvolíte osobu samostatně výdělečně činnou, zůstanete fyzickou osobou, která podniká na vlastní účet a odpovědnost, na základě živnostenského či jiného oprávnění. Důležité je, že za své podnikání odpovídáte svým vlastním (i soukromým) majetkem. Abyste se OSVČ mohli stát, musíte splnit základní podmínky – být plně svéprávní, bezúhonní, nebýt v insolvenci (aktuálně ani za poslední tři roky), nemít zrušenou živnost jako sankci udělenou živnostenským úřadem (tuto sankci nesmíte dostat také v posledních třech letech) a v případech některých živností musíte mít odbornou způsobilost (vzdělání a/nebo praxi). 

s.r.o.

V případě, že si zvolíte cestu se založením společnosti s ručením omezeným, nebudete podnikat jako fyzická osoba, nýbrž jako osoba právnická. Spol. s r.o. si můžete založit sami (jednočlenná), s parťákem nebo se rovnou můžete domluvit i s vícero dalšími společníky. Podstatným rozdílem oproti OSVČ je, že za podnikání neodpovídáte svým vlastním majetkem, nýbrž majetkem společnosti. Je však důležité zmínit, že v určitých případech odpovídá i jednatel nebo společník společnosti. 

Společník odpovídá do výše nesplaceného základního kapitálu. Jednatel odpovídá například tehdy, když společnosti vzniknou dluhy kvůli porušení jeho povinnosti péče řádného hospodáře (a společnost nemá dostatek financí na jejich pokrytí).

Co si rozhodně promyslet, než se do podnikání vrhnete?

Určitě se hodí si předem promyslet, jaké kroky budete chtít v budoucím podnikání absolvovat. Pokud se nechcete vázat a láká vás podnikání na volné noze a třeba mít i co nejmenší administrativní zátěž, nenaplnilo by založení společnosti s ručením omezeným pravděpodobně vaše očekávání.

Naopak –⁠ pokud prahnete po založení firmy, ze které byste chtěli udělat lovebrand, je pro vás společnost s ručením omezeným jako dělaná. Spol. s r.o. vám dává prostor ke společnému podnikání ve vícero lidech, vstupu investorů nebo kreativnímu vytvoření jedinečného názvu společnosti.

Co ta proslulá administrativní kolečka po úřadech?

V obou případech je nejčastěji potřeba si opatřit živnostenské oprávnění. Výjimku z této povinnosti ale mají například umělci, autoři, herci, spisovatelé, makléři či advokáti.

Jak takové živnostenské oprávnění získat? Jednoduše. Pokud máte chuť a čas, můžete se vydat na živnostenský úřad osobně. Tam stačí vyplnit Jednotný registrační formulář, čímž v jednom kroku získáte živnost, zaregistrujete se k dani z příjmu, a zároveň zprostředkujete oznámení správě sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovně. Pokud nemáte obíhání úřadů zrovna v lásce, můžete Jednotný registrační formulář vyplnit i online. Poplatek za získání živnosti vás vyjde na 1 000 Kč. Nezapomeňte, že pokud nebudete podnikat z vlastních prostor, budete potřebovat souhlas vlastníka nemovitosti s ověřeným podpisem.  

Na cestě OSVČ vás už nečekají žádné velké patálie. Pokud se ale rozhodnete pro společnost s ručením omezeným, musíte se připravit na trochu více administrativy. Než se vůbec pustíte do jednotlivých kroků založení s.r.o., je třeba si rozmyslet hned několik věcí, zejména:

  • jaký bude název a hlavní předměty podnikání společnosti;
  • jakou výši bude mít její základní kapitál (aspoň 1 Kč za každého společníka);
  • jak budou rozdělené podíly a hlasovací práva;
  • zda chcete omezit převoditelnost podílů;
  • kolik jednatelů bude společnost mít
  • kde bude mít společnost své sídlo.

Jakmile budete mít tyto základní body promyšlené, můžete vyrazit za notářem. Ten vám sepíše zakladatelský dokument (notářský zápis, většinou stojí od 4 000 Kč bez DPH). Poté, co budete mít v ruce notářský zápis, musíte zařídit bankovní účet přímo určený vaší společnosti a splatit základní výši vkladu. Z banky můžete vyrazit na živnostenský úřad zažádat o vydání živnosti (postup je stejný, jako jsme popsali výše u OSVČ). Hodit se vám bude také výpis z rejstříku trestů každého jednatele.  

Po celém procesu se konečně můžete vrátit k notáři nebo se obrátit na soud s návrhem na zápis do obchodního rejstříku. Ihned poté, co bude vaše společnost zapsána do obchodního rejstříku, se můžete vydat do banky, které uvolní finanční prostředky pro vaši společnost, které byly dosud blokované.

Kterým poplatkům se u OSVČ nebo s.r.o. nevyhnete:

Základní body k podnikání máme za sebou, pojďme se tedy přesunout k méně příjemnému tématu – k poplatkům. První poplatek, tedy 1 000 Kč za ohlášení živnosti, jsme už zmínili. Tomu se nevyhne osoba samostatně výdělečně činná ani společnost s ručením omezeným. 

Jak jsou na tom ale poplatky přímo spojené s OSVČ?

Sazba daně z příjmu je pro OSVČ stanovena na 15 % ze základu daně. Pokud podnikáte na hlavní činnost, neminou vás ani zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Během prvního roku platíte pouze minimální výši záloh – pro představu se podívejte, jaké minimální zálohy jsou stanoveny pro rok 2022:

  • sociální pojištění - 2 841 Kč,
  • zdravotní pojištění - 2 627 Kč.

Jako OSVČ můžete platit i dobrovolné nemocenské pojištění, ze kterého je vám pak poskytováno nemocenské, dlouhodobé ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství nebo otcovská.

Od roku 2021 je možná paušální daň

Pěkným ušetřením času a starostí může být pro OSVČ i paušální daň, která zahrnuje jak platbu daně z příjmu, tak výše uvedené odvody na sociální a zdravotní pojištění. Jedná se o daň, která letos činí 5 469 Kč měsíčně a platí se pouze na finanční úřad.

Jak je na tom “eseročko”?

Každá společnost s ručením omezeným je povinna se registrovat k dani z příjmů právnických osob, přičemž výše této daně je 19 %. V případě, že budete ve společnosti rozdělovat podíly ze zisku, bude muset každý společník z už zdaněného zisku ještě odvést 15% srážkovou daň, dojde tedy k nevýhodnému tzv. dvojímu zdanění. 

Mimo tyto poplatky pak mezi další hlavní povinnosti, které s.r.o. čekají, patří zejména vedení účetnictví, podávání daňového přiznání právnických osob, zakládání dokumentů (např. účetní závěrky) do veřejné sbírky listin v obchodním rejstříku nebo pořádání valných hromad. Právnické osoby také nemohou uplatňovat výdajový paušál, který znají živnostníci a mohou si daně snížit jen skutečnými náklady. 

Suma sumárum

Každá forma podnikání má své benefity, ale také svá úskalí. 

OSVČ je administrativně jednodušší, a to nejen na začátku podnikání. Díky výdajovému daňovému paušálu může být i finančně výhodnější. 

Naproti tomu vyhrává s.r.o. v možnostech zapojení více osob nebo investorů a také snížením odpovědnosti nebo větší reputací. Konečné rozhodnutí závisí na tom, co vám dává organizačně, finančně a mírou odpovědnosti největší smysl.
 

Ať už se rozhodnete jakkoliv, advokátní kancelář eLegal vám bude ráda při vašem podnikání po ruce.


Petr Leták

 
FastCENTRIK

Připravujeme Demo